Przygotowujemy się do 19. kwesty na ratowanie zabytkowych nagrobków na Cmentarzu Komunalnym w Andrychowie. W międzyczasie 24 października 2019 r. uczniowie klasy 1a CKZiU w Andrychowie pod opieką wychowawcy M. Huczek i pani M. Sipiory w ramach akcji „Szkoła pamięta” wzięli udział w sprzątaniu grobów na andrychowskim cmentarzu.
Wspólnie z nauczycielami zrobili porządki na grobach byłych nauczycieli oraz tych grobach, które są już opuszczone. Towarzystwo Miłośników Andrychowa bardzo serdecznie dziękuje wspaniałej młodzieży oraz ich wychowawcom!

Na cmentarzu od 2017 r. prowadzone są prace związane z inwentaryzacją konserwatorską kaplicy grobowej rodziny Hörunterów i Chlebowskich. Jak podaje członkini TMA oraz koordynatorka zarówno kwesty, jak i prac konserwatorskich, Ewelina Prus-Bizoń, obok Kaplicy Koświtzkych jest to jedyna taka forma nagrobna na naszym cmentarzu. Kaplica wymaga pilnej interwencji. Od 2017 r. opracowywano dokumentację konserwatorską oraz planowano etapy prac. Dla TMA renowacja tego obiektu to wielkie wyzwanie. Z datków wrzuconych do puszek kwestarskich odrestaurowaliśmy 13 różnych form nagrobków. Opiekujemy się ponad 20 miejscami pochówków osób zasłużonych dla Andrychowa oraz bezimiennych i zapomnianych postaci. Cieszymy się, że pierwszy etap prac nad Kaplicą Hörunterów i Chlebowskich już się rozpoczął! Dalszy ciąg nastąpi wiosną! Prosimy WAS o wsparcie!

Grobowiec ma dokładne 106 lat. Został zaprojektowany i wybudowany przez Karola Korna z Bielska. Korn pochodził z Wadowic. W Andrychowie zaprojektował dom Felixa w Rynku (tzw. Dom Partii), Synagogę oraz kaplicę grobową dla Höruntherów, w której spoczął A. Chlebowski wraz z pierwszą żoną Otylią z Höruntherów (jedną z pierwszych kobiet zasiadających w andrychowskiej Radzie Miejskiej), drugą żoną Agnieszką z Orkiszów oraz jej rodziną. TMA poszukuje możliwości pozyskania na renowację środków z innych źródeł niż kwesta.

Odnowienie grobowca rodziny Hörunterów i Chlebowskich jest wspaniałą okazją do przypomnienia zasług Pana Antoniego Chlebowskiego – andrychowskiego poczmistrza w latach 1899-1939, także radnego i kasjera gminy i miasta Andrychów, dyrektora i przewodniczącego Stowarzyszenia oszczędności i pożyczek w Andrychowie, członka wydziału czytelni urzędniczej w Andrychowie, członka Towarzystwa Gimnastycznego „Sokół”, działacza społecznego – skarbnika i długoletniego prezesa Czytelni mieszczańskiej, prezesa i członka honorowego Katolickiego Stowarzyszenia „Ochronka”.

Fot. Ewelina Prus-Bizoń